Як цукор діє на наші зуби та поради щодо запобігання появі карієсу
Всі знають, що споживання великої кількості цукру може призвести до карієсу, але мало хто знає, яким саме чином це відбувається. Шкоду нашим зубам завдає не сам цукор, а скоріше ланцюг подій, які відбуваються після того, як Ви з'їли свій шматочок торту.
Як розвиваються зубні порожнини За даними Національного інституту стоматологічних та черепно-лицьових досліджень (NICDR), у нашому роті живуть сотні бактерій, багато з яких є корисними для ротової екосистеми. Проте певні шкідливі ротові бактерії дійсно живляться цукром, який ми їмо, утворюючи кислоти, що руйнують зубну емаль.
Порожнина у зубі – це бактеріальна інфекція, утворена кислотами, що зумовлюють появу дірочок у зубах. Без лікування, порожнини можуть розвиватися, проходячи крізь емаль до більш глибоких шарів зуба, викликаючи зубний біль, а можливо і втрату зуба.
Постійна війна в роті
Ваші зуби часто піддаються атаці кислот, але гарна новина у тому, що для цієї шкідливої дії існує постійна протидія! Кислоти витягують мінерали з зубної емалі завдяки процесу, що називається демінералізація. Але на щастя, на противагу цьому відбувається природний процес ремінералізації, який заміщує мінерали, знову зміцнює зуби, і ваша слина є ключовим гравцем у цьому процесі.
Слина містить мінерали, такі як кальцій і фосфати, які допомагають «відремонтувати" Ваші зуби. Фторид – це ще один мінерал, який допомагає відновити емаль. Проте заміщення втрачених мінералів може лише частково запобігти впливу цукру на зуби, якщо протягом дня Ви їсте багато цукерок та крохмалів.
Способи ремінералізації зубної емалі
Експерти Медичного центру Рочестерського університету пропонують кілька порад щодо запобігання появі зубних порожнин.
Поряд із зменшенням споживання цукру, рекомендується стимулювати потоки слини, щоб сприяти омиванню зубів у мінералах. Жування жуйки, що не містить цукру, та включення волокнистих овочів і фруктів у Ваш раціон – це хороші способи збільшити вироблення слини. Сир, йогурт та інші молочні продукти також містять кальцій і фосфати для зміцнення зубів. Погодьтеся, це набагато кращий вибір для перекусу, ніж десерти, що містять цукор або крохмаль. Крім того, також зелені та чорні чаї містять речовини, які допомагають пригнічувати шкідливі ротові бактерії, тому додавання кількох чашок чаю до Вашого щоденного раціону (без цукру, звичайно), може допомогти зберегти здоровий баланс у роті.
Постійна пильність є запорукою запобігання негативної дії цукру на Ваші зуби. Заохочуйте своїх дітей обмежувати споживання цукру, регулярно очищайте зубний наліт, повний бактерій, та споживайте здорову їжу, яка зміцнює зуби. Додайте до всього цього регулярні відвідування стоматолога і Ви та Ваші близькі зможете завдати рішучиого удару у битві з карієсом!