Періодонтит

Що це таке?
Коли говорять про запалення кореня зуба, мають на увазі періодонтит (запальний процес в тканинах, розташованих в області верхівки кореня). Це серйозне захворювання, яке часто заподіює людині сильний біль. Однак серйозність періодонтиту оцінюється не тільки ступенем хворобливості, а й небезпекою наслідків, зокрема поширенням інфекції по організму і розвиток патологій в різних органах (серце, суглобах), одонтогенний сепсис, запалення гайморових пазух, остеомієліт (гнійне ураження і руйнування щелепної кістки).

Сучасна стоматологія має всі засоби, щоб швидко і безболісно діагностувати і вилікувати періодонтит на будь-якій стадії. Однак фахівці закликають пацієнтів не чекати, поки біль стане нестерпним, а ситуація – непоправною. При перших же ознаках запального процесу записуйтеся до лікаря. Своєчасне лікування дозволить зберегти і продовжити життя ваших зубів.
Чому запалюються коріння зубів?

Запалення коренів зубів (періодонтит) розвивається з різних причин, але основні – це:
Запущений, вчасно не вилікуваний карієс, пульпіт. Бактерії, що вразили тканини зуба в цій ситуації досягають тканин періодонта, де інфекція починає швидко розвиватися і може призвести до ураження навколозубних тканин.

Травма.
Пошкодження може бути спровоковано не лише сильним прямим ударом в область щелепи важким предметом, а й систематичним мікротравмування, наприклад, при розкусуванні твердих предметів (горіхів, кісточок).

Помилки в ендодонтичного лікування. Корінь зуба може запалитися внаслідок хімічного опіку (при обробці кореневих каналів), через алергічну реакцію тканин на лікарські препарати або через неповне усунення вогнища інфекції.

Інші причини періодонтиту.
Розвиток захворювання може також бути пов'язане з такими факторами, як:
  • пошкодження стінок кореневого каналу;
  • непрохідність каналів кореня зуба;
  • утворення гранульом, кіст у верхівки кореня;
  • пошкодження кореня при видаленні штифта, вкладки, яка формує культю під коронку.

Види періодонтитів
Періодонтит може протікати:
  • в гострій формі;
  • в хронічній формі;
Крім того у пацієнта з хронічним періодонтитом запальний процес може загострюватися.
Типи хронічних періодонтитів
Класифікація періодонтитів хронічної форми:
  • Фіброзний.
Перша стадія, для якої характерно майже повна відсутність симптомів, незначні больові відчуття.
  • Гранулююча.
На цьому етапі набрякає ясна, виділяється гній з ясен при натисканні.
  • Гранулематозна.
У місці запалення утворюються гранульоми, кісти – капсули, заповнені гнійним ексудатом.

Діагностика хронічного періодонтиту ускладнюється тим, що захворювання має слабо виражену симптоматику, яка може бути схожа з симптомами інших патологічних процесів (наприклад, ускладненого пульпіту). Для виявлення патології в стоматології проводиться рентгенологічне дослідження, завдяки якому лікар може бачити, як виглядає корінь зуба, чи є ознаки запалення. На початковій стадії періодонтит на знімку діагностується за наявністю періодонтальної щілини.

Причинні фактори виникнення періодонтиту
Причинні фактори – ще один критерій класифікації периодонтитов. Залежно від способу зараження запалення кореня зуба буває:

Інфекційне – коли запалення спровоковане хвороботворними організмами. Інфекція може потрапити в тканини періодонта як з коронки зуба (запущений карієс), так і ретроградно – внаслідок запалення ясен.

Травматичне – викликане механічним пошкодженням стінок, тканин зуба, м'яких навколозубних тканин. Причиною пошкодження може послужити удар по щелепі, потрапляння на зуб при накусиваніі твердого предмета, пошкодження в процесі лікування карієсу (результат неправильної установки пломби).

Токсична або алергічне – викликане впливом на тканини лікарських пломбувальних матеріалів.

©2021 All rights reserved.
Made by Country Studio